Одиторски услуги
Понятие финансов одит
Финансовият одит е изпълнение на съвкупност от необходими и взаимосвързани процедури, определени от приложимите одиторски стандарти, въз основа на които се формира одиторското мнение.
Цел на финансовия одит
Целта на финансовия одит е да повиши степента на доверие на потребителите на финансовия отчет чрез изразяването на одиторско мнение за това дали този отчет е изготвен във всички съществени аспекти в съответствие с приложимата рамка за финансово отчитане.
Съгласно чл. 37. от Закона за счетоводството на задължителен независим финансов одит от регистрирани одитори подлежат годишните и консолидираните финансови отчети на:
1. малки предприятия, които към 31 декември на текущия отчетен период надвишават най-малко два от следните показатели:
- балансова стойност на активите – 2 000 000 лв.;
- нетни приходи от продажби – 4 000 000 лв.;
- средна численост на персонала за отчетния период – 50 души;
2. средните и големите предприятия;
3. предприятията от обществен интерес;
4. средните и големите групи и групите, в които има поне едно предприятие от обществен интерес;
Одиторските услуги, които счетоводна къща Корект Акаунт Консулт предлага, отговарят на нуждите на вашия бизнес. Осигурете си спокойствие, че финансовият отчет на вашата фирма е изготвен коректно. Доверете се на Корект Акаунт Консулт.
- балансова стойност на активите към 31 декември – 1 000 000 лв.;
- размер на нетните приходи от стопанска и приходите от нестопанска дейност за текущата година – 2 000 000 лв.;
- обща сума на получените през текущата година финансирания и неусвоени към 31 декември на текущата година финансирания, получени през предходни отчетни периоди – 1 000 000 лв.
- годишните финансови отчети на юридическите лица с нестопанска цел, определени за осъществяване на общественополезна дейност и извършващи дейност по чл. 116 от Семейния кодекс.
Професионални стандарти
Регистрираният одитор осъществява своята професионална дейност на територията на страната, като прилага принципите и изискванията на приложимите одиторски стандарти към датата на поемане на съответния одиторски ангажимент.
Удостоверяване на резултатите от извършен финансов одит
Регистрираният одитор представя резултатите от извършения финансов одит в одиторски доклад.
Одиторският доклад се изготвя в писмена форма съгласно приложимите одиторски стандарти.
Законова рамка на финансовия одит
Закон за независим финансов одит и Закон за счетоводството.
Предмет на финансовия одит
Финансов одит се извършва на:
- годишни или междинни, индивидуални или консолидирани финансови отчети, изготвени в съответствие с приложимата рамка за финансово отчитане;
- други финансови отчети или финансова информация.
Задължителен и доброволен одит
- Задължителен одит е одитът на годишните финансови отчети, доколкото това се изисква от закон или от правото на Европейския съюз.
5. предприятия, за които това изискване е установено със закон.
6. годишните и консолидираните финансови отчети на акционерните дружества и командитните дружества с акции подлежат на задължителен независим финансов одит, с изключение на случаите, когато дружествата не са осъществявали дейност през отчетния период.
7. Консолидираните финансови отчети и годишните финансови отчети на предприятията, включени в консолидацията, подлежат на независим финансов одит.
Годишните финансови отчети на юридическите лица с нестопанска цел, определени за осъществяване на общественополезна дейност, когато за текущата година превишават един от следните показатели:
- Доброволен е всеки друг одит, различен от задължителния.
Регистрирани одитори
Финансов одит се извършва от регистрирани одитори, които са вписани в регистъра по чл. 20 от Закона за независимия финансов одит.
Регистрираните одитори по смисъла на този закон са:
- физически лица;
- одиторски дружества.
Счетоводна консултация
Доверявайки счетоводната си отчетност на външен счетоводител, Вашата компания получава следните предимства:
- Значително по-ниски разходи за абонаментно обслужване в сравнение с разходите за заплати и осигуровки на счетоводен персонал.
- Спестявате средства за изграждане и поддържане на счетоводен офис – наеми, консумативи, енергия и др.
- Спестявате средства за закупуване на инвентар, компютри и друга необходима техника.
- Спестявате необходимостта от закупуване на лицензи за счетоводен, ТРЗ и друг необходим софтуер и непрекъснатите им актуализации.
- В счетоводната практика често възникват нетрадиционни и сложни казуси, които обикновено не са по силите на оперативния, редови счетоводител. Решаването на такива казуси при специализиран външен счетоводител са ежедневие.
- Спестявате време и средства за обучение и запознаване с промените и новостите в счетоводно-данъчното законодателство, защото външният счетоводител е винаги „ в час“.
- Не се налага да носите отговорност за срокове и правилно обработени документи и данни, защото отговорността е на външния счетоводител.
- Не на последно място получавате завършена комплексна услуга, включваща различни области като счетоводство, осигуряване, труд
Ана Петрова – управляващ собственик
Дипломиран Магистър по „Счетоводство и контрол“. С 20 години професионален опит като Главен счетоводител и Финансов директор в немско-българска компания, пазарен лидер в сферата на своята дейност.
Експерт в областта на данъчното и счетоводно консултиране. Автор на статии и материали, разискващи важни теми от данъчно-счетоводното законодателство.
Отговаря за бизнес развитието и бизнес процесите в счетоводната кантора. Ръководи и управлява всички проекти, както и счетоводно-данъчното консултиране на клиентите.
Работи в тясна връзка със своите клиенти, като винаги успява да им предложи подходящ начин и рационални решения за организиране и оптимизиране на фирмената дейност, така че да подобрят максимално финансово-счетоводната си отчетност.
С готовност приема всяко предизвикателство да води и управлява счетоводството на физически и юридически лица от различни сфери на съвременния бизнес.
Качествени счетоводни услуги на цени без конкуренция!